LH50QHCEBGCXEN
Login for pricing
Samsung QH50C, Digital signage flat panel, 127 cm (50"), LCD, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi, 24/7
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 700cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH50QHCEBGCXEN
EAN 8806094977974
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family QHC
PDF URLs View PDF
Samsung QH50C. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 127 cm (50"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 700 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 24/7. Operating system installed: Tizen. Product colour: Black
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness700 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time10 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.285 x 0.285 mm
Display diagonal (metric)125 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)165 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours108 kWh
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1124.1 mm
Display depth28.5 mm
Display height644.8 mm
Display weight12.4 kg
Packaging data
Package width1246 mm
Package depth131 mm
Package height761 mm
Package weight16.2 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%