LH13QBRMBGCXEN
Login for pricing
Samsung QB13R-M, Digital signage flat panel, 33 cm (13"), LCD, 1920 x 1080 pixels, Wi-Fi, 16/7
More Information
HD type Full HD
Display Technology LCD
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH13QBRMBGCXEN
EAN 8806094965469
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family QBR-M
Samsung QB13R-M. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 33 cm (13"), Display technology: LCD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 500 cd/m², HD type: Full HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 16/7. Operating system installed: Tizen 4.0. Product colour: Black
Display
Panel typeADS
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut45%
Display diagonal33 cm (13")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD typeFull HD
Response time30 ms
Contrast ratio (typical)800:1
Contrast ratio (dynamic)10000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.153 x 0.153 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Native aspect ratio16:9
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
USB portYes
HDMI version1.4
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
DC-in jackYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity1
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity1
Design
Bezel width (top)1.22 cm
Bezel width (side)1.22 cm
Bezel width (bottom)1.22 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface100 x 100 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Mounting typeWall
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)27.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 4.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width322 mm
Display depth28.2 mm
Display height193.5 mm
Display weight900 g
Packaging data
Package width376 mm
Package depth248 mm
Package height132 mm
Package weight1.7 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeADS
RJ-45 input ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
DC-in jackYes
Bezel width (top)1.22 cm
Bezel width (side)1.22 cm
Bezel width (bottom)1.22 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QB13R-M Digital signage flat panel 33 cm (13") LCD Wi-Fi 500 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 4.0 16/7 Samsung QB13R-M Digital signage flat p... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.5") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.... Login for pricing