LG 43UN640S Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") Wi-Fi 300 cd/m² 4K Ultra HD Blue WebOS
SKU
43UN640S
Login for pricing
43" 4K UHD 3840 x 2160, 300 nits, HDR 10 Pro, DVB-T2/C/S2, Wi-Fi, Bluetooth, Hotel Mode, Soft AP, BEACON, webOS22
  • Brightness(Typ.) : 300 nits
  • Resolution : ULTRA HD (3,840 x 2,160)
  • Improved Design with Slim Depth
  • webOS-based High Performance
  • Easy Content Management / Group Management
  • SuperSign Control+ (Free version) / CMS Compatibility
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display brightness 300cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU 43UN640S
EAN 8806084508348
Manufacturer LG
Availability Y
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
High-Performance with
LG webOS22
Embedded Content & Group Management
Versatile Content Management with LG SuperSign CMS
Easy Group Control
Compatible with AV Control Systems
Display Power Management Support
Real-Time LG ConnectedCare Service
Display
TouchscreenNo
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Display diagonal (metric)108 cm
Native aspect ratio16:9
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Ports & interfaces
USB portYes
Number of speaker outputs1
RS-232CYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB version2.0
USB ports quantity1
RF input2
Audio Return Channel (ARC)Yes
Audio
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.28 cm
Bezel width (side)1.28 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
Product colourBlue
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Performance
PurposeUniversal
TV tuner integratedYes
Analog signal format systemPAL, SECAM
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
BrowsingYes
Hotel modeYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (max)119 W
Power consumption (typical)82 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours54 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours74 kWh
Computer system
Operating system installedWebOS
Operating system versionwebOS 22
Weight & dimensions
Width (with stand)967 mm
Height (with stand)622 mm
Depth (with stand)216 mm
Weight (with stand)8.9 kg
Display width967 mm
Display depth57.1 mm
Display height564 mm
Display weight8.8 kg
Packaging data
Package width1055 mm
Package depth142 mm
Package height660 mm
Package weight11 kg
Remote control includedYes
Remote control typeS-con
Cables includedPower
Packaging content
Stand includedYes
Remote control includedYes
Remote control typeS-con
Cables includedPower
Technical details
VESA mountingYes
Teletext functionYes
Cable lock slot typeKensington
Stand includedYes
Weight (with stand)8.9 kg
Thin Client
Other features
Teletext functionYes
Cable lock slot typeKensington
Hotel modeYes
Width (with stand)967 mm
Power consumption (max)119 W
Height (with stand)622 mm
Depth (with stand)216 mm
BluetoothYes
Bezel width (top)1.28 cm
Bezel width (side)1.28 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 43UN640S Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") Wi-Fi 300 cd/m² 4K Ultra HD Blue WebOS LG 43UN640S Signage Display Digital si... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.5") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.... Login for pricing
Hisense 32" Full HD Digital Signage Display Hisense 32" Full HD Digital Signa... Login for pricing
iiyama 32" Full HD Professional Digital Signage 24/7 display featuring Android OS and FailOver iiyama 32" Full HD Professional D... Login for pricing